Mężczyźni pracują dłużej
Redakcja   
poniedziałek, 30 maja 2011 20:20

Według cytowanego przez „Rzeczpospolitą” raportu Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przeciętny mężczyzna w 2009 r. pracował tygodniowo 41,6 godzin. To o 4,5 godz. dłużej niż kobieta. Czy panowie mają zatem na rynku pracy gorzej? Niekoniecznie.

Z raportu wynika co prawda, że mężczyźni pracują więcej, ale wynika z niego także, że zdecydowanie łatwiej jest im zdobyć pracę, gdy konkurują o stanowisko z kobietami. Przeciętnie zarabiają też znacznie więcej od kobiet (średnio o 23%). Czynnych zawodowo jest 58% mężczyzn i 43% kobiet.

Taki trend nie jest zaskoczeniem i potwierdza utrzymujące się dysproporcje. Nasz krajowy rynek pracy nadal boryka się z różnymi trudnościami, także tymi związanymi z równym traktowaniem kobiet i mężczyzn. Do tego badania pokazują, że Polacy coraz bardziej angażują się w wykonywaną pracę i wykazują zwiększającą się gotowość do pracy „po godzinach”. A w tym zakresie – między innymi ze względu na dominujący w Polsce model podziału obowiązków w rodzinie – panom jest zdecydowanie łatwiej o wygospodarowanie dodatkowego czasu na pracę, co dla pracodawców ma także duże znaczenie.

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne