Reklama
Skuteczność skojarzeń w reklamie
Administrator   
środa, 27 lutego 2013 14:49

Wiele reklam przynosi efekt odwrotny od zamierzonego – wprowadza w błąd odbiorców, którzy zamiast myśleć o reklamowanym produkcie, przypominają sobie informacje z fałszywych źródeł. Wydany budżet reklamowy może okazać się inwestycją w firmę konkurencyjną.

Taki wniosek wynika z badań opublikowanych w najnowszym „Advances in Consumer Research”, przeprowadzonych przez dr Alicję Grochowską i prof. Andrzeja Falkowskiego z Instytutu Psychologii Ekonomicznej SWPS. Co zrobić, aby informacje przekazywane w reklamie nie uległy zniekształceniom w umysłach konsumentów? Naukowcy potwierdzili wcześniejsze ustalenia, że jednym z bardziej skutecznych sposobów jest zapewnienie spójności zawartych w niej komunikatów.

 
Kobiety zachęcają do zakupów
Redakcja   
sobota, 17 grudnia 2011 13:42

Kobiety w tradycyjnych rolach społecznych potrafią zachęcić nas do zakupów, zaś mężczyźni zachowujący się w sposób nietypowy powodują, że lepiej zapamiętujemy przekaz reklamowy. Badacze z Instytutu Psychologii Ekonomicznej SWPS sprawdzili, jaki wpływ na konsumentów mają wizerunki bohaterów prezentowanych w reklamie.

 
Paradoksalne konsekwencje zdrobnień
Redakcja   
sobota, 17 września 2011 14:45

Banknocik jest mniejszy niż banknot, batonik jest mniej smaczny od batona, a przedmioty sprzedawane w zdrobnionej formie osiągają niższe ceny sprzedaży – badacze z sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej podjęli się weryfikacji tezy o psychologicznych konsekwencjach nazywania przedmiotów w sposób zdrobniony.

 
O efektywności billboardów reklamowych
Redakcja   
środa, 27 lipca 2011 19:41

Reklamy produktów drogich i luksusowych należy umieszczać w sąsiedztwie reklam produktów niepodobnych. Skuteczność kampanii outdoorowej jest uzależniona od sposobu umieszczenia billboardów w przestrzeni miejskiej. Do takich wniosków doszli autorzy badań przeprowadzonych w Instytucie Psychologii Ekonomicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

 
Storytelling w budowaniu marki
Redakcja   
wtorek, 30 listopada 2010 19:36

Czy opowieść lepiej sprzedaje reklamę? Jakie powinny być proporcje między komunikatem werbalnym a wizualnym w skutecznym przekazie reklamowym? Odpowiedzi na te pytania dostarczają badania zrealizowane w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

 
Slogany reklamowe mówiące o oszczędzaniu zwiększają wydatki klientów
Maciej Chabowski   
środa, 06 października 2010 19:29

Niedawno natrafiłem na ciekawy artykuł autorstwa Juliano Larana, Amy Dalton i Eduardo Andrade opublikowany w kwietniowym numerze czasopisma “Journal of Consumer Research”. Wynika z niego, że klienci podejmują różne decyzje zakupowe zależnie od tego, czy pokazuje im się logo czy slogan reklamowy firmy. Ogólne wnioski z badania nie są może zbyt odkrywcze, ale opierają się o oryginalny materiał, który może dać ciekawych inspiracji praktycznych.

 
Dominacja i uległość kobiet w kampanii reklamowej
Redakcja   
środa, 14 lipca 2010 10:16

Reklamy, w których modelka w wysokim stopniu dominuje nad partnerem są oceniane znacznie wyżej przez kobiety niż przekazy ukazujące silną podległość. Konsumentki deklarują bardzo wysoką chęć zakupu produktów prezentowanych przez kobiety dominujące seksualnie nad mężczyzną – w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej przeanalizowano reklamy o zabarwieniu erotycznym.

 
Co nas zniechęci, to nas zachęci - psychologia reklamy
Redakcja   
niedziela, 10 stycznia 2010 19:02

Dlaczego twórcy reklam w swoich produkcjach coraz częściej odwołują się do negatywnych emocji i uczuć? Badania naukowców z Katedry Psychologii Ekonomicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej wykazały, że reklamy o negatywnym zabarwieniu emocjonalnym są lepiej zapamiętywane przez odbiorców. Pod wpływem negatywnych emocji wyostrzamy czujność i lepiej zapamiętujemy komunikat reklamowy, dlatego mogą być one skutecznym narzędziem manipulacji marketingowej i zwiększać efektywność reklamy.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne