Złota jesień czy jesienna chandra w biurze?
Redakcja   
czwartek, 04 listopada 2010 00:00

Jesień może być złota, ale zdecydowanie nie jest to złoty czas na pracę. Do negatywnego wpływu jesiennej aury na pracę przyznaje się 2/3 uczestników ankiety przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl. Najlepszym sposobem na jej zwalczenie, w większości przypadków, okazuje się kawa i coś słodkiego.

Ankieta została przeprowadzona przez serwis Pracuj.pl w październiku 2010 r. Wzięły w niej udział 104 osoby. Zgodnie z jej wynikami, jesienią aż 62% pracowników odnotowuje spadek efektywności w pracy, a 43% skarży się na permanentną senność. Ponad 1/4 przyznaje również, że ich kreatywność jest mniejsza niż na przykład latem.

W ubiegłym roku brytyjski "Daily Telegraph" ogłosił, że najmniej produktywnym dniem w pracy będzie 26 października. Jednym z czynników decydujących o aż 50% spadku formy pracowników, była zmiana czasu na zimowy i związane z tym wcześniejsze zapadanie zmroku. Wyjście z pracy, gdy jest już ciemno, obniża nastrój pracowników, którzy mają wrażenie, że dzień już się kończy i niewiele czasu pozostało im na życie „po godzinach”. W tym roku dzień zmiany czasu z letniego na zimowy przypadł 31 października. Teoretycznie więc jesteśmy w samym środku sezonu „de motywacyjnego”.

Okazuje się jednak, że nie jest aż tak źle i większość z nas potrafi radzić sobie z jesienną chandrą, a przynajmniej podejmuje takie próby. W odpowiedzi na pytanie otwarte, ankietowani dzielili się bowiem swoimi sposobami na radzenie sobie z niekorzystnym wpływem aury na ich samopoczucie w pracy. Typowo biurowe rozwiązanie to przede wszystkim picie dodatkowej kawy – tego zdania była co czwarta osoba, która odpowiedziała na pytanie „Jak sobie radzisz z jesienną chandrą w pracy?”. Co ósma wybrała gorącą herbatę oraz posilanie się słodyczami. Co dziesiąty badany wymienił także słuchanie energicznej muzyki, i otaczanie się przedmiotami, które przypominają im o lecie (np. ustawianie jako tapety na ekranie monitora obrazka kojarzącego się gorącymi wakacjami). To dobry zabieg pod kątem psychologicznych mechanizmów motywacyjnych. Zdjęcie z urlopu będzie nam podświadomie przypominać, że za trud włożony w pracę czeka nas nagroda. Niestety, niewielu internautów postawiło na aktywność fizyczną - tylko 5% badanych wpisało ruch jako antidotum na jesienną chandrę.

Warto także zauważyć, że nie dla wszystkich zmiana pogody ma znaczenie w codziennej pracy. Prawie 30% ankietowanych, twierdzi wręcz, że brzydka pogoda sprzyja koncentracji. Gdy słońce i temperatura na zewnątrz nie kuszą, być może mniej żal nam czasu spędzonego w pracy. Biuro może w tym kontekście wydawać się prawdziwą oazą ciepła.

Źródło: Pracuj.pl

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne