Niebieskie opakowania zwiększają sprzedaż artykułów żywnościowych
Maciej Chabowski   
czwartek, 10 września 2009 00:00

Psycholog Angela Wright ogłosiła niedawno wyniki kolejnych badań, z których wynika, że świadomość zdrowotna Europejczyków jest oparta na percepcji kolorów opakowań produktów żywnościowych dostępnych na rynku.

W badaniu przeprowadzonym przez OKI Printing Solutions na próbie blisko 100 osób, stwierdzono, że 76 % respondentów oceniało produkty żywnościowe opakowane na niebiesko jako zdrowsze od tych samych artykułów dostępnych w opakowaniach o innych kolorach. Uczestnikom prezentowano dwie marki płatków zbożowych, soku pomarańczowego i napoju jogurtowego, a następnie proszono ich o dokonanie wyboru pomiędzy produktem opakowanym na niebiesko i produktem, którego opakowanie było wielokolorowe.

Wright, specjalizująca się w badaniach nad psychologicznymi aspektami percepcji kolorów twierdzi, że kampanie reklamowe ukierunkowane na promocję niskokalorycznych produktów żywnościowych powinny uwzględniać znaczenie niebieskiego koloru opakowania. Niebieski nie jest kolorem, który jest w sposób naturalny łączony z jedzeniem i jest przez ludzi uważany za kolor umysłu. Spora część osób wiąże go także z poczuciem odpowiedzialności. Mimo to – zdaniem Angeli Wright – takie skojarzenia łatwo powiązać z chęcią utrzymania kondycji fizycznej i właściwej sylwetki. To natomiast powoduje, że potencjalni klienci zaczynają oceniać opakowany na niebiesko produkt jako bardziej pożywny i wpływający pozytywnie na kondycję. Niebieski jest także kluczowym kolorem dla producentów, którzy chcą podkreślić świeżość produktu, wskazać na jego prawidłowy transoport oraz higienę i rzetelność produkcji.

Wspominając o barwach opakowań warto wspomnieć także o pomarańczowym. Jest on popularnym kolorem w promocji jedzenia i pakowania go na terenie Europy stosowanym m.in. w markach Uncle Ben's czy Jacob's Crackers. Przeprowadzone przez Wright badania wskazują, że często jest on łączony przez ludzi z jedzeniem, ciepłem, przyjemnością zmysłową oraz obfitością. Skojarzenia te mogą sprawić, że klient poczuje głód i chęć spełnienia własnej zachcianki, co skłoni go do dokonania promowanego za pomocą koloru pomarańczoego jedzenia.

Zastosowanie odpowiednich kolorów nie dotyczy oczywiście tylko i wyłącznie opakowań. Producenci artykułów żywnościowych mogą stosować w sposób świadomy odpowiednie kolory, aby zwiększyć atrakcyjność swoich produktów lub sprawić, aby konsumenci stawali się bardziej głodni. Używając wpadających w oko i kolorowych komunikatów np. plakatów czy bannerów zwiększamy niewielkim kosztem szansę na ich wysoką sprzedaż.

Afektywna teoria koloru (ang. colour affects theory) Angeli Wright dowodzi, że ludzkie reakcje na kolory można przewidzieć niezależnie od czynników takich jak narodowość, wiek czy płeć. Wiedza ta może pomóc producentom i umożliwić im używanie sprawdzonej naukowo metody ułatwiającej wywierania wpływu na reakcje konsumentów.

Źródło: informacje własne

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne