Psychologia inwestowania
Maciej Chabowski   
poniedziałek, 06 czerwca 2011 19:56

Wyobraźmy sobie dwóch ludzi pracujących na podobnych stanowiskach w dwóch różnych firmach, z których każdy zarobił w ciągu ostatniego roku 55.000 zł. Pierwszy z nich otrzymał tę kwotę w formie 12 regularnych miesięcznych pensji. Drugi otrzymał 50.000 zł w formie 12 regularnych pensji oraz jednorazowej premii wysokości 5.000 zł. Przyjmując założenie, że obaj ci ludzie mają ten sam poziom wydatków należałoby się spodziewać, że ich dodatkowe oszczędności będą na zbliżonym poziomie. Najprawdopodobniej jednak tak nie będzie i człowiek, który otrzymał od swojego pracodawcy mniejszą pensję oraz jednorazową premię zaoszczędzi znacznie więcej środków.

Dlaczego? Skąd taka rozbieżność i co to wszystko ma wspólnego z psychologią? Na te oraz inne pytania związane z decyzjami inwestorskimi odpowie Czytelnikowi bardzo ciekawa książka Johna R. Nofsingera, pt. „Psychologia inwestowania”. Jej IV wydanie ukazało się niedawno nakładem wydawnictwa OnePress i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.

Skąd ta popularność? Przede wszystkim stąd, że jest to pozycja, którą śmiało można polecić zarówno osobom zainteresowanym psychologią ekonomiczną, indywidualnym inwestorom jak i menedżerom oraz specjalistom, którzy zajmują się profesjonalnie inwestowaniem pieniędzy swoich oraz swoich klientów. Nofsinger w czytelny sposób prezentuje w swojej książce uwarunkowania decyzji inwestorów opisując czynniki mające wpływ na ostateczny stan posiadania. Autor wyjaśnia też dlaczego określone zachowania nie sprzyjają gromadzeniu majątku i co można zrobić, aby temu zaradzić.

Dodatkowym atutem tej publikacji jest to, że poruszono w niej szerokie spektrum związanych z tematem zagadnień – od destrukcyjnego działania wiedzy iluzorycznej, poprzez selektywne działanie pamięci, a na społecznych uwarunkowaniach inwestycji kończąc. Ponadto całość poparta została licznymi badaniami prowadzonymi w naturalnych realiach gospodarczych, co w znacznym stopniu ułatwia odniesienie tej wiedzy do praktyki związanej z inwestowaniem pieniędzy. Polecamy, bo to dobra książka, która w przystępny sposób łączy wiedzę fachową z praktyką!


John R. Nofsinger - Psychologia inwestowania.

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne