Model biznesowy. TY - recenzja
Maciej Chabowski   
poniedziałek, 06 maja 2013 20:39

Sięgając po książkę Clarka, Osterwaldera i Pigneura myślałem, że nie znajdę w niej wiele nowych informacji o rozwoju zawodowym. Przyznaję, że powtarzające się w niemal każdej tego typu publikacji „recepty” na udaną karierę i szybki awans coraz mniej mnie zaskakują, a wręcz nudzą swoją rutynowością i banalnością.

Recenzja tej książki pojawia się jednak na naszym portalu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy od wielu lat w moje ręce trafiła publikacja dotycząca kariery zawodowej, która zaskoczyła mnie świeżością i niestandardowym podejściem do rozwoju zawodowego. Autorzy proponują w niej optymalizację kariery w oparciu o podejście do niej jak do osobistego modelu biznesowego. Clark, Osterwalder i Pigneur pokazują jak analizowanie modeli biznesowych i myślenie przez ich pryzmat pozwala nie tylko odzyskać kontrolę nad życiem zawodowym, ale też podchodzić do niego w sposób strategiczny (czy też po prostu – biznesowy!!). Autorzy zebrali w niej innowacyjne metody planowania swojego życia zawodowego uzupełniając je opisami i licznymi przykładami zaczerpniętymi z doświadczeń ponad trzystu profesjonalistów z całego świata. Książka pełna jest opisów przypadków konkretnych osób, które dzięki dokładnej analizie i planowaniu były w stanie nie tylko rozwinąć się w określonym obszarze, ale też osiągnąć w nim sukces i znaleźć niszę pozwalającą na innowacyjny biznes.

Książkę tę polecam dwóm grupom. Z jednej strony zachęcam do niej tych z naszych Czytelników, którzy szukają inspiracji, czy też „zapalnika” do rozwoju zawodowego i poszukiwania nowych możliwości. Z drugiej strony dobrym odbiorcą tej pozycji wydają mi się specjaliści z obszaru HRM, szczególnie ci, którym bliskie są zagadnienia związane z planowaniem kariery, rozwojem talentów, sukcesją czy doradztwem zawodowym.

Model biznesowy TY

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne