Psychologia zarządzania, czyli jak realizować cele biznesowe dbając o psychikę pracowników
Artykuł sponsorowany   
wtorek, 10 czerwca 2014 11:17

Od kilku lat spotykając menedżerów różnego szczebla słyszę podobne pytania. Jak poradzić sobie z zespołem? Jak zmotywować ludzi do pracy? Co zrobić, gdy nie wszyscy w zespole są równo zaangażowani?  „Czarna owca w zespole”, w jaki sposób z nią postępować? Najczęstsze rozwiązania to zwolnić, wymienić pracownika, nawet przy świadomości wysokich kosztów tej operacji. Jednak czy to jedyne słuszne rozwiązanie? Literatura od dawna opisuje sposoby działań, a biegli tematu jednoznacznie wskazują, że to wyjście powinno być ostateczne. Skąd zatem takie reakcje?

Dziś od menedżera wymaga się wiedzy w zakresie zarządzania. Tę opanować można teoretycznie z pomocą wielu książek napisanych przez ekspertów, jednak wymagania wobec liderów dziś rosną po stronie umiejętności tzw. miękkich. To one pozwolą odpowiedzieć na pytania postawione powyżej. Wiedza o tym, jakie techniki stosować, jest obecnie bardzo szeroka, jednak wyrobienie w sobie nowych postaw, znacznie trudniejsze. Właśnie takie umiejętności, „miękkie”, decydują o skuteczności działania zespołu, słuchaniu i budowaniu autorytetu dzisiejszych menedżerów. Doświadczenie ostatnich lat dowodzi, że są to najcenniejsze atuty lidera.

Nie jesteśmy w stanie przygotować się na wszystkie wyzwania i przewidzieć nadchodzące zmiany w obecnym, zmiennym świecie. Możemy jednak kształtować siebie, tak by reagować w najbardziej efektywny sposób.  Aby to zrealizować potrzebne jest zaangażowanie czasu i chęci w trwających przez 10 miesięcy studia podyplomowe – „Psychologia Zarządzania”. Ich program został tak przygotowany, by jednocześnie uczyć się i doświadczać. Zespół ekspertów prowadzących wykłady to głównie praktycy, zajęcia realizowane są w formie warsztatów. Taka mieszanka pozwoli skorzystać z doświadczeń, znaleźć nowe rozwiązania i aktywnie budować nowe umiejętności.

W dyskusjach i badaniach prowadzonych na temat skutecznych liderów ściera się wiele opinii co do najskuteczniejszych metod. Co do jednego są one zgodne, zmienna rzeczywistość wymaga ciągłego doskonalenia.

W wydanej niedawno pozycji autorki przedstawiły wspomnienie o swoim nauczycielu, który nie był miły i „miękki” z pozoru. Był uważny, a dzięki temu udzielał cennych wskazówek swoim podopiecznym. Wymagający jednak sprawiedliwy, stał się powodem sukcesu swoich uczniów.

Pragnący rozwijać swoje umiejętności i dokonywać wyboru własnej drogi zarządzania nie powinni zwlekać. Rekrutacja już wystartowała. Na koniec zacytuję Andy’ego Andrews’a: „ …nie odkładaj….Najlepsze dopiero przed tobą”.

Aniceta Bosak

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku we współpracy z Akademią Biznesu MDDP zaprasza na nowatorskie studia podyplomowe prowadzone w Warszawie. Grono wykładowców Wyższej Szkoły Bankowej tworzą doświadczeni praktycy, czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Każdy z prowadzonych w WSB kierunków nadzorowany jest przez merytorycznego opiekuna.

Studia Podyplomowe we współpracy z renomowaną Akademią Biznesu MDDP dają słuchaczom nowe możliwości rozwoju i czerpanie z doświadczenia dwóch wyspecjalizowanych w tym zakresie instytucji.

Nasza wizja to przekazywanie wiedzy w sposób nowoczesny oraz kształcenie praktycznych umiejętności niezbędnych w świecie biznesu.

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne