Etnografia organizacji. Badania polskich firm i instytucji (patronat medialny)
Maciej Chabowski   
środa, 21 września 2011 08:41

Z przyjemnością informujemy, że już niebawem na rynku ukaże się niezwykle interesująca książka pt. „Etnografia organizacji. Badania polskich firm i instytucji”, której redakcji podjęła się prof. dr hab. Monika Kostera. Pozycja ta ukaże się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, a nasz portal objął ją patronatem medialnym.

Dlaczego portal poświęcony psychologii biznesu promuje książkę dotyczącą etnografii organizacji? Przede wszystkim dlatego, że przedstawia ona wielobarwny obraz polskich firm, instytucji i organizacji, stworzony na podstawie wnikliwych badań etnograficznych. Praca zespołu pod kierunkiem prof. Moniki Kostery zaowocowała książką, która jest świadectwem przemian w polskiej rzeczywistości biznesowej i nie tylko.

W jednym tomie przedstawione zostały wyniki badań empirycznych z bardzo rozległego i niejednorodnego terenu. Poszczególne części książki dotyczą organizacji wielokulturowych, kierowania zespołem, niematerialnych elementów kultury organizacji, a także ról przyjmowanych przez organizacje i ich uczestników. Wszystkie te zagadnienia stanowią bez wątpienia istotny kontekst dla różnorodnych działań podejmowanych przez ekspertów zajmujących się psychologią biznesu.

Rozdziały książki są zróżnicowane tematycznie i stylistycznie (od gawędy i notatek z pamiętnika do tekstów pisanych w sposób bardziej formalny), połączone są jednak wspólną metodologią i spójnymi założeniami badawczymi. Publikacja ma duży walor poznawczy – ukazuje rzeczywistość inną od tej, którą można poznać z dominujących dzisiaj w Polsce badań ilościowych, rzeczywistość często niedostępną lub oglądaną pobieżnie. Jest to opis tym bardziej wartościowy, że umożliwia poznanie zmian, które zaszły w polskich organizacjach, m.in. w wyniku transformacji ustrojowej.

Już niebawem możecie spodziewać się recenzji książki na łamach naszego portalu, a także konkursu z nią związanego. Tymczasem już teraz polecamy ją wszystkim, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o funkcjonowaniu polskich organizacji.

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne