Atrakcyjni kandydaci mają większe szanse
Redakcja   
wtorek, 08 maja 2012 19:50

Rekruterzy najwyżej oceniają atrakcyjnych mężczyzn aplikujących na wysokie stanowiska związane z typowo męskimi zawodami. Płeć kandydatów wpływa natomiast na ocenę ich inteligencji i szczerości – wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów z SWPS. Wygląda na to, że po raz kolejny potwierdza się stereotyp, że „ładni mają łatwiej”.

Atrakcyjność fizyczna kandydata do pracy określana na podstawie fotografii dołączonej do CV okazała się istotnym czynnikiem wpływającym na jego ocenę. Atrakcyjni kandydaci są oceniani jako nie tylko bardziej szczerzy i inteligentni od osób nieatrakcyjnych, ale przede wszystkim jako sympatyczniejsi, bardziej ugodowi i dynamiczni.

Wyniki badania pokazały, że najwyższe rekomendacje od rekruterów otrzymują atrakcyjni mężczyźni i to niezależnie od typu pracy, do jakiej aplikują, a najlepiej oceniani są kandydaci na wysokie i typowo męskie stanowiska. Atrakcyjność u kobiet nie ma tak dużego znaczenia. Jedynie w przypadku, gdy aplikują one do pracy typowo damskiej – wtedy atrakcyjne kandydatki mają większe szanse od tych nieatrakcyjnych. Wygląd nie ma wpływu jedynie na oceny doświadczenia i pracowitości badanych kandydatów.

Co więcej, przeprowadzone przez psychologów badanie pokazuje, że płeć kandydatów różnicuje ocenę poziomu ich inteligencji dokonywaną przez rekruterów. – Inteligencja mężczyzn została oceniona istotnie wyżej niż kobiet, co można tłumaczyć teorią ewolucyjną, według której mężczyzna to przede wszystkim strateg i taktyk, ewolucyjnie zaprogramowany do zapewnienia bytu – tłumaczy Natalia Ruszkowska, autorka badania.

Przy ocenie szczerości kandydatów duże znaczenie odgrywa sposób postrzegania danego zawodu w kategoriach męskich lub damskich. Osoby aplikujące do prac przynależących do tej pierwszej kategorii (np. budowlańcy) są oceniani jako bardziej szczerzy, niż kandydaci do prac przypisywanych płci pięknej (np. sekretarki). Ponadto, z badania wynika, że podczas procesu selekcji kandydatów do pracy rekruterzy chętnie przyporządkowują kobiety i mężczyzn do odpowiadających im, i tradycyjnie postrzeganych jako pasujące do nich, zawodów.

Wpływ na oceny rekruterów ma także rodzaj stanowiska, o które ubiega się kandydat. Osoby aplikujące na wysoką pozycję w strukturze firmy są postrzegane lepiej pod względem doświadczenia, pracowitości, inteligencji oraz dynamiczności niż kandydaci ubiegający się o niższe stanowiska.

W badaniu wzięło udział 60 osób (30 kobiet i 30 mężczyzn), które zawodowo zajmują się rekrutacją pracowników w przedsiębiorstwach i agencjach doradztwa personalnego. Średnia ich wieku wynosiła 31 lat, a średni czas pracy na stanowisku rekruterskim 4 lata. Badanie przeprowadziła Natalia Ruszkowska, psycholog z SWPS w Warszawie w ramach pracy dyplomowej pod kierunkiem dr Hanny Bednarek z Katedry Psychologii Poznawczej SWPS.

Źródło: SWPS

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne