Ile zarabiają Twoi koledzy?
Redakcja   
środa, 01 czerwca 2011 11:44

Wiedza o wynagrodzeniach jest w większości przedsiębiorstw tajna. Co więcej, ujawniania zarobków zatrudnionych zabrania pracodawcy także obowiązujące w naszym kraju prawo. Mimo to znaczną część z nas kusi pozyskanie tego typu informacji… czy na pewno warto?

Wielu pracowników chciałoby jednak wiedzieć dokładnie, ile zarabia kolega zza biurka i czy pracodawca przestrzega prawa gwarantującego pracownikom równe pensje za tę samą pracę. Z sondażu „Wirtualnej Polski” wynika, że aż 49 % osób ankietowanych jest za ujawnieniem płac w firmach, gdyż ukróci to poczynania nierzetelnych szefów. 19 % badanych pracowników uważa ponadto, że jawny system płac bardziej motywuje, a 11 % zauważa, że i tak wszyscy w pracy plotkują o wysokości wynagrodzeń.

Utajnienie wysokości płac wiąże się między innymi z agresywnym system wynagradzania w Polsce. Dysproporcje między zarobkami pracowników w tej samej firmie bywają ogromne. Kierownik może zarabiać 2-3 razy tyle ile jego podwładny, a jego przełożony - nawet kilkanaście razy więcej. Między innymi z tego powodu ujawnienie faktycznej różnicy między zarobkami pracowników mogłaby doprowadzić do całkowitego spadku motywacji osób zarabiających najmniej.

Ponadto zdaniem większości pracodawców, jawne zarobki mogą prowadzić do konfliktów między pracownikami. Istnieje także zagrożenie, że informacje o wysokości płac mogą dotrzeć do konkurencji, która będzie podkupywać pracowników. Pracodawcy obawiają się też, że pracownicy częściej będą żądać podwyżek.

Swoistym wyjątkiem są tutaj są zarobki osób publicznych (posłowie, rząd), których dotyczy zasada transparentności. Organizacje pozarządowe, którym powierzamy 1 proc. podatku, publikują roczne raporty zawierające m.in. dane, ile wynosiły koszty administracyjne, w tym wynagrodzenia. Podobne dane na temat zarządzających publikują spółki giełdowe.

Źródło: Wirtualna Polska

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne