Kariera z przypadku?
Redakcja   
piątek, 10 czerwca 2011 14:48

Nasza droga zawodowa to w dużej mierze wynik przypadku lub zbiegu okoliczności – tak przynajmniej twierdzi większość osób (63%), które wzięły udział w sondzie portalu Pracuj.pl. Sonda została przeprowadzona 16 maja 2011 r., na profilu Pracuj.pl w serwisie Facebook. Wzięły w niej udział 382 osoby.

Dlaczego zatem dajemy przypadkowi decydować o losach naszej kariery? Brak nam pomysłu na siebie czy determinacji? Jak zauważa Marcin Mackowicz, starszy doradca ds. kariery w firmie ArchitekciKariery.pl:
- Pierwsza praca najczęściej determinuje naszą dalszą karierę zawodową, a osoby wchodzące dopiero na rynek pracy na ogół nie mają pomysłu na siebie i na to jak chcą rozwijać swoją drogę zawodową. Często wynika to z braku rozpoznania własnych potrzeb i predyspozycji zawodowych, oraz determinacji w budowaniu ścieżki zawodowej.

Tylko 17% ankietowanych stwierdziło, że ich kariera to rezultat przemyślanego planu rozwoju zawodowego. Jak jednak zauważa dr Marzena Mazur, psycholog biznesu i autorka audycji "Strefa szefa" w radiu TOK FM: - Największą szansę na sukces mają Ci, którzy starannie planują swoją ścieżkę zawodową, ale jednocześnie korzystają z nadarzających się okazji.

Ten pogląd podziela również Marcin Mackowicz: - Oczywiście, starannie zbudowana ścieżka kariery, determinacja w jej realizacji jest niewątpliwym kluczem do sukcesu. Jednak, warto również być otwartym na nadarzające się okazje i przypadki, które mogą nam pomóc w zbudowaniu alternatywnych dróg rozwoju zawodowego. Bo jak pokazują przykłady z życia, przypadek, może spowodować zmianę naszej drogi zawodowej i odkryć przed nami nowe i czasem ciekawsze możliwości.

Dr Marzena Mazur przestrzega jednak, że zdanie się na zupełny przypadek i myślenie w kategoriach "zacznę studia lub pracę gdziekolwiek, a potem jakoś to będzie" niejest dobrym rozwiązaniem: - Jak mawiał Napoleon Bonaparte „przypadek sam nic nie zdziała". Myśląc o karierze powinniśmy na początku określić cel i wiedzieć, co chcemy robić za jakiś czas. Wtedy wybieramy studia lub kursy, które nam w tym pomogą, ale także wykorzystujemy sytuacje zbliżające nas do tego celu lub odrzucamy te, które nas od niego oddalają. Najlepsza rada dla osób planujących karierę to wyznaczenie celu, a osiągnięcie go jest możliwe na różne sposoby. Możemy dążyć do niego samodzielnie, możemy też korzystać z "przypadków", które nam w tym pomagają.

Kiedy zatem warto wyznaczyć sobie ten cel i zacząć planować karierę? Jak wynika z innego badania portalu Pracuj.pl, prawie połowa ankietowanych (48%) uważa, że najlepiej zrobić to przed maturą, przy wyborze kierunku studiów. Sporo osób, które wzięły udział w sondzie (37%) uważa również, że dobrym czasem na zaplanowanie swojej drogi zawodowej jest moment, w którym zdobyliśmy już pierwsze doświadczenia.

Z tymi opiniami zgadza się także Marcin Mackowicz, który na co dzień doradza, jak pokierować swoją karierą. - Karierę zawodową najlepiej zaplanować jeszcze przed podjęciem studiów, bo to one będą początkiem naszej profesjonalnej drogi. Pierwsze praktyki czy staże będą natomiast rozwijać nasze kompetencje i ułatwią nam podjęcie decyzji o pracy w zaplanowanej sferze. Oczywiście im szybciej zaplanujemy naszą drogę zawodową i będziemy mieli pomysł na siebie, tym lepiej. Jednak nie znaczy to, że nie możemy tego zrobić również później. Niekiedy potrzebujemy czasu, poznania różnych możliwości, alternatyw, odkrycia swoich mocnych i słabych stron. Czasem, nawet już po paru latach doświadczeń zawodowych, warto na chwilę się zatrzymać i przeanalizować swoją dotychczasową ścieżkę, ocenić kompetencje i zaplanować dalszą drogę.

Źródło: Pracuj.pl

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne