„Psychologia to nauka, nie czary” – protest naukowców i studentów
Maciej Chabowski   
wtorek, 06 marca 2012 11:26

Ponad stu naukowców, psychologów-praktyków i studentów rozpoczęło 27 lutego czterodniowy protest przeciwko stosowaniu szkodliwych testów przez psychologów sądowych i klinicznych. Do akcji przyłączyła się także redakcja naszego portalu.

Akcja dotyczy przede wszystkim testu Rorschacha. Osobie badanej tym testem pokazywane są atramentowe plamy, po czym badany mówi o swoich skojarzeniach. Następnie psycholog stawia diagnozę dotyczącą stanu psychicznego pacjenta i jego cech osobowości.

„Przerażające jest to, że takie wątpliwe diagnozy decydują o wyrokach sądowych na przykład o decyzjach dotyczących opieki nad dzieckiem czy otrzymaniu pracy. Nierzadko zdarza się, że w wyniku takiego badania ludzie bywają oskarżani o molestowanie seksualnie dzieci, a nawet trafiają do więzienia. A przecież test Rorschacha ma wartość niewiele większą od wróżenia z fusów. Bo nie da się ocenić osobowości człowieka na podstawie jego skojarzeń po obejrzeniu kilku kleksów”, powiedział jeden z organizatorów protestu, psycholog, założyciel Klubu Sceptyków Polskich, dr Tomasz Witkowski.

Dlaczego w protest włącza się też nasz zespół? Przede wszystkim dlatego, że staramy się promować rzetelną wiedzę psychologiczną i zależy nam na tym, aby na rynku usług psychologicznych stosowane były rzetelne narzędzia. Poza tym test Rorschacha i inne testy projekcyjne bywają wykorzystywane w biznesie, w szczególności w procesie rekrutacji, co budzi nasz zdecydowany sprzeciw.

W ramach akcji na największych polskich uczelniach, w poradniach psychologicznych i w księgarniach uczestnicy pojawiali się w koszulkach z napisem „Psychologia to nauka, nie czary”. Kulminacyjnym dniem był miniony czwartek (1 marca), kiedy to studenci zbierali podpisy pod listem protestacyjnym do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Można było też „przebadać” się testem Rorschacha i innymi testami projekcyjnymi. Protest odbywał się między innymi w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i we Wrocławiu, na Uniwersytetach Łódzkim, Warszawskim i Wrocławskim.

Już wcześniej w anglojęzycznej Wikipedii kanadyjski lekarz James Heilman opublikował cały test wraz z typowymi odpowiedziami.  „Test, który jest powszechnie dostępny, nie powinien być stosowany”, wyjaśnia Tomasz Witkowski. Dlatego polscy uczestnicy protestu również opublikowali test w Internecie. W chwili obecnej jest on dostępny na łamach naszego siostrzanego portalu - Test Rorschacha online. Gwarantujemy „szokujące” wyniki!

Akcję organizuje Klub Sceptyków Polskich wspierają ją m.in. prof. Dariusz Doliński, prof. Grzegorz Sędek (SWPS), prof. Ryszard Stachowski (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz (Uniwersytet Łódzki), portal Racjonalista.pl., stowarzyszenie Stop Manipulacji, portal Psychologia-Społeczna.pl, Stowarzyszenie Ateistyczne, stowarzyszenie Empiria i wiele innych.

Protest spotkał się już z reakcją ze strony Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. O tym oraz o innych wydarzeniach związanych z akcją będziemy informować w kolejnych wiadomościach.

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne