Prowadzenie warsztatów szkoleniowych - Recenzja
Maciej Chabowski   
środa, 29 lutego 2012 15:39

Kim jest trener biznesu? Jakie kompetencje powinien posiadać i w jaki sposób winien prowadzić zajęcia, aby przybliżyły one uczestników do realizacji celów biznesowych? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Jarosław Holwek w książce „Prowadzenie warsztatów szkoleniowych. Podręcznik trenera biznesu.” Z jakim skutkiem? Niezłym.

Podręczników tego typu pojawiło się już na polskim rynku wydawniczym kilka. Nadal jest ich jednak na tyle mało, że każda kolejna tego typu książka ma szansę uzupełnić wiedzę Czytelnika o obszary, które nie były dotąd omawiane przez innych autorów i/lub rzucić nowe światło na już opisane zagadnienia. Publikacja Holweka jest tutaj interesująca w obu tych aspektach. Po pierwsze, poza typowymi zagadnieniami z zakresu niezbędnych kompetencji, technik prowadzenia zajęć czy narzędzi przydanych w pracy szkoleniowca, autor zwraca uwagę także na typowe „pułapki” tego zawodu czy szerokie spektrum możliwości prowadzenia diagnozy i przygotowywania treningu biznesowego. Mniej uwagi poświęca natomiast ćwiczeniom i ich rodzajom, koncentrując się raczej na procesach grupowych, których opis – miejscami dyskusyjny – zajmuje znaczna część książki.

Co jest moim zdaniem głównym atutem tej książki? Przede wszystkim wspomniany aspekt diagnostyczny. Współpracując z wieloma firmami szkoleniowymi widzę, jak duża część trenerów biznesu nadal nieudolnie (ale przede wszystkim nierzetelnie) zaznajamia się ze wszystkimi istotnymi informacjami o szkolonej grupie. Holwek opisuje ten proces wskazując jego dużą wartość we właściwym planowaniu zajęć, a jednocześnie pokazując w jak zróżnicowany sposób można go przeprowadzić.

W opisie książki możemy przeczytać, że poza zawodowymi trenerami może oraz zainteresować także menedżerów, nauczycieli czy superwizorów. Nie do końca się z tym zgodzę (szczególnie w przypadku nauczycieli i superwizorów), ale bez wątpienia można polecić ją osobom, które prowadzą szkolenia biznesowe. Biorąc pod uwagę omówione w niej treści polecam ją zatem przede wszystkim trenerom, a w szczególności tym, którzy nie czytali dotąd żadnego podręcznika tego rodzaju. Jest to bowiem pozycja raczej dla szkoleniowca początkującego lub nieobeznanego z profesjonalnymi standardami pracy przy warsztatach biznesowych. Dla nich będzie bez wątpienia okazją do odkrycia wielu ciekawych informacji i wyciągnięcia na ich podstawie praktycznych wniosków, które łatwo będzie wprowadzić podczas swojej pracy.


Jarosław Holwek - Prowadzenie warsztatów szkoleniowych. Podręcznik trenera biznesu

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne