Coaching biznesowy – recenzja
Maciej Chabowski   
środa, 29 kwietnia 2015 12:45

Na rynku wydawniczym pojawia się w ostatnich latach coraz więcej pozycji dotyczących coachingu. Spora część tych wydawnictw odwołuje się jednak do mało wiarygodnych, a wręcz już sfalsyfikowanych koncepcji. Tym samym czytelnik zainteresowany rzetelnym źródłem informacji o tej metodzie, często stoi przed wyzwaniem znalezienia książki, która opisuje ją w sposób odwołujący się do faktycznych zjawisk i mechanizmów udowodnionych empirycznie. Dziś prezentujemy Wam publikację, której szukacie. „Coaching biznesowy” autorstwa Anne Scoular można bowiem bez wątpienia zaliczyć właśnie do tej drugiej grupy.

Dlaczego? Przede wszystkim, autorka dokonuje w niej ustrukturalizowanego i odwołującego się do realnych praktyk biznesowych przeglądu coachingu. Tym samym systematyzuje wiedzę na ten temat, ale powołuje się też na osiągnięcia badań naukowych. Dzięki temu – co jest rzadko spotykane wśród autorów - łączy perspektywę biznesu z perspektywą naukową.

W zasadzie książka ta ma charakter praktycznego podręcznika. Poza „sztandarowym” modelem GROW czy strategiami zadawania pytań, znajdziemy tam jednak zestawienie innych metod, które mogą być „odkrywcze” także dla bardziej zaawansowanych czytelników. Scoular powołuje się w niej, co prawda także na mniej rzetelne koncepcje (np. NLP), ale czyni to bardziej z „kronikarskiego obowiązku”, niż w celu promowania takiej wiedzy. Dominującą pozycję mają tutaj liczne badania oraz zweryfikowane empirycznie zjawiska psychologiczne. Jednocześnie autorka odnosi się do powszechnie uznanych i stosowanych metod diagnostycznych (MBTI, MMPI) i dzieli się licznymi wskazówkami praktycznymi interesującymi tak dla początkujących jak i dla profesjonalistów.

Coachingiem zajmuję się już kilka lat. Ukończyłem wiele szkoleń i czytałem wiele artykułów oraz książek z tego zakresu. „Coaching biznesowy” poszerzył moją wiedzę w istotny sposób. Dlatego polecam!

Anne Scoular - Coaching Biznesowy

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne