„Sztuka zadawania pytań w coachingu” (patronat medialny)
Maciej Chabowski   
czwartek, 12 lipca 2012 09:54

W biznesie bardzo często oczekuje się gotowych odpowiedzi i rozwiązań, które w prosty sposób można wdrożyć do codziennej praktyki. Dobre odpowiedzi wymagają jednak jeszcze lepszych pytań, bo te pomagają nam nie tylko zdefiniować problem, ale też nadać kierunek, w jakim podążamy szukając jego rozwiązania. Szczególnie istotne są one w coachingu, który jest metodą wspierania rozwoju ludzi bez mówienia im, co mają robić.

Właśnie pytaniom poświęcona została książka „Sztuka zadawania pytań w coachingu”, której autorem jest Tony Stoltzfus, znany i ceniony coach i instruktor coachingu. Pozycja ta to podręcznik ukazujący czytelnikom praktyczne techniki i narzędzia zilustrowane za pomocą setek przykładowych pytań coachingowych. Została ona przygotowana w formie podręcznego przewodnika, co sprawia, że poza lekturą służy także jako materiał, który można co jakiś czas przejrzeć, aby poszukać inspiracji do pracy z klientem i sprawdzić informacje pod kątem konkretnej potrzeby bez konieczności przeglądania jej „od deski do deski”. Co ważne, autor nie ogranicza się jedynie do zaprezentowania gotowych szablonów, ale też wyjaśnia powiązania między proponowanymi pytaniami a technikami, w których znajdują one zastosowanie.

Książka podzielona została na sześć części. W pierwszej autor odpowiada nam na pytanie dlaczego warto zadawać odpowiednie pytania i jak uniknąć najczęstszych błędów, które pojawiają się w praktyce coachingu. Druga część ukazuje proces coachingowy i wiążący się z nim zestaw narzędzi do zadawania pytań na głównych jego etapach. Kolejne dwie części zostały poświęcone różnym ćwiczeniom i przykładom pytań służących do diagnozowania problemów życiowych oraz podejmowania decyzji prowadzących do zrównoważonych. Piąta dotyczy natomiast metod bardziej zaawansowanych, które przenoszą sesje coachingowe na wyższy poziom, m.in. w zakresie tematów związanych z stawianiem wyzwań, przeramowaniami  czy motywacją. Na koniec Stoltzfus pozostawił czytelnikowi wątek poświęcony niszom w coachingu przedstawiając specyficzne jego zastosowania w szerokiej gamie specjalizacji.

Książka ta to w naszym przekonaniu doskonała pozycja nie tylko dla coachów i innych osób wykorzystujących metodę coachingu w codziennej pracy, ale też dla trenerów biznesu poszukujących inspiracji do prowadzonych przez siebie szkoleń. Uważamy, że to wartościowa i przede wszystkim praktyczna pozycja i dlatego zdecydowanie ją polecamy.

Książka dostępna jest w naszej Księgarni, zapraszamy do zakupu.

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne