Scenariusze negocjacji biznesowych
Maciej Chabowski   
sobota, 11 grudnia 2010 20:01

Negocjacje to jeden z najpowszechniejszych tematów szkoleń biznesowych. Nic dziwnego, skoro kompetencje w tym zakresie przydają się niemal wszędzie, gdzie pojawia się relacja handlowa. Najlepszą metodą ich rozwijania są oczywiście zajęcia warsztatowe pozwalające na praktyczne zastosowanie poznanych technik negocjacyjnych. Do tego najlepsze są zaś symulacje, które najczęściej opierają się o przygotowane wcześniej scenariusze sytuacyjne.

Skoro mówimy o scenariuszach to niestety ich jakość jest na szkoleniach bardzo różna. Zdarza się, że nawet doświadczeni trenerzy i negocjatorzy – mimo posiadanej wiedzy fachowej – nie potrafią przygotować odpowiednich materiałów, które oddawałyby realia i specyfikę sytuacji negocjacyjnych. Na szczęście z pomocą przychodzi nam tutaj publikacja „Scenariusze negocjacji biznesowych” autorstwa Wojciecha Sambora, Wojciecha Skrobisza, Dariusza Babrzyńskiego i Rafała Łabędzkiego. Książka ta zawiera bogaty zasób niezwykle dobrze skonstruowanych symulacji gotowych do wykorzystania podczas większości szkoleń z tego zakresu. Znajdziemy tutaj zarówno materiały oparte o rzeczywiste przykłady biznesowe czy polityczne, jak i fikcyjne (wręcz „bajkowe”) sytuacje, które doskonale „zmiękczą” ociekające biznesowym patosem warsztaty dla handlowców.

Na uznanie zasługuje nie tylko ich szczegółowość, ale i dbałość o zapewnienie dynamiki pozwalającej prowadzić negocjacje w warunkach zmieniającego się rozkładu sił i okoliczności. Książka ma bardzo przejrzystą formę i napisana jest w sposób przystępny. Dodatkowym atutem tej pozycji jest dołączona do niej płyta CD-ROM zawierającą gotowe do wydruku scenariusze, które można rozdać osobom biorącym udział w szkoleniu. Płyta zawiera dodatkowo narzędzia i arkusze, które pozwalają na „twarde” przeliczenie wyników negocjacji w oparciu o zdefiniowane dla danego przykładu kryteria.

Tradycyjnie na koniec pytanie: dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim jest to książka dla znających temat trenerów i wykładowców prowadzących zajęcia warsztatowe. Osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć na temat negocjacji raczej nie znajdą w niej zbyt wielu przydatnych informacji.

 

Partnerzy

Psychologia Społeczna Grupa Trenerska SkillsDesigners
PTTB Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne